احتیاط در مصرف ضدعفونی کننده ها برای مبتلایان به آسم

به گزارش وبلاگ نوای پارسی، آسم نوعی بیماری مجاری هوایی است که در آن راه های تنفسی تنگ و متورم شده و بیش از اندازه مخاط فراوری می نماید. این امر سبب به وجود آمدن مسائل تنفسی، سرفه، تنفس صدادار و تنگی نفس خواهد شد. این بیماری برای برخی از افراد با فعالیت های روزمره تداخل پیدا می نماید و ممکن است به حملات آسم منجر گردد که می تواند برای زندگی فرد تهدیدآمیز باشد.

احتیاط در مصرف ضدعفونی کننده ها برای مبتلایان به آسم

بیماری آسم به طور کامل درمان نمی شود اما علائم آن را می توان تا حدی کنترل کرد که یکی از بهترین موارد کنترل، دوری کردن از مواد محرک است. قرار دریافت در معرض محرک ها و مواد آلرژی زا، می تواند علائم آسم را تشدید کند. محرک های آسم از فردی به فرد دیگر تغییر می نماید و از جمله محرک های پرکاربرد اخیر الکل و ضدعفونی نماینده هاست که در روزهای شرایط شیوع کووید-19 مصرف بالایی دارند.

در دوره همه گیری کروناویروس رعایت بهداشت توصیه اکید می شود و برای محافظت از آلودگی های احتمالی باید از مواد ضدعفونی نماینده از جمله الکل استفاده کرد.

بیماران مبتلا به آسم از الکل به عنوان ضدعفونی نماینده باید با احتیاط فراوان استفاده نمایند تا بخار الکل وارد مجاری هوایی نشده و تحریک نکند. همچنین الکل با تحریک مخاطات می تواند تحریک مجاری هوایی را شدت ببخشد و حال بیماران مبتلا به آسم را بدتر کند.

الکل خیلی زود تبخیر می شود و آسیب ریوی چندانی نمی رساند اما ممکن است استفاده از وایتکس در غلظت های بیشتر از مقدار توصیه شده و زیادتر از حد معمول باعث عوارض ماندگار در ریه شود.

این روزها وسواس بیش از حد در استفاده از محلول های ضدعفونی نماینده مانند وایتکس هم می تواند در بیماران مبتلا به آسم مشکل ساز شود و استنشاق وایتکس به ویژه وایتکس با غلظت بالا موجب عوارض قابل توجهی در ریه می شود. بنابراین باید در حین استفاده از محلول های حاوی وایتکس با احتیاط عمل شود.

در سه ماه اخیر متاسفانه در بعضی مناطق شاهد مصرف خوراکی الکل بوده ایم با تفکر غلط و نادرستی که نوشیدن الکل مانع ابتلا به کروناویروس می شود. این در حالی است که مصرف خوراکی الکل باعث می شود که سطح چربی هایی از جمله تری گلیسیریدها در خون افزایش یافته و مسائل حادی برای افراد به وجود آورد. همچنین نوشیدن الکل در عملکرد داروهایی که مصرف می شود تأثیر دارد. همچنین آلودگی به سولفیت در الکل خوراکی مصرف شده خطر جانی را شدت می بخشد.

از طرفی با توجه به اینکه کالری الکل بسیار بالاست، نوشیدن آن می تواند باعث افزایش وزن و چاقی شود که خود چاقی از عوامل تشدیدنماینده آسم می باشد. مصرف الکل باعث می شود کنترل احساسات کم شده و در نتیجه فرد از برنامه غذایی سالم خود پیروی ننموده و مسائل بعدی را درپی داشته باشد. نوشیدن الکل باعث کاهش آنتی اکسیدانی به نام گلوتاتیون شده و این آنتی اکسیدان باعث حفاظت از ریه در مقابل آسیب های تنفسی از قبیل دود سیگار می شود.

مصرف الکل، حتی در افراد بدون اختلال باعث آسیب سیستم ایمنی می شود و به طور کلی می تواند باعث کاهش سرعت بهبودی در آسیب های ریوی شود. مهم ترین مساله ای که بیماران باید توجه نمایند این است که تماس نزدیک با دیگران نداشته باشند، از ماسک استفاده نموده و حتما توصیه های پزشک مربوطه و اطلاعیه های وزارت بهداشت را رعایت نمایند.

دکتر سید شمس الدین اطهاری - فلوشیب آسم و آلرژی / روزنامه وبلاگ نوای پارسی

منبع: جام جم آنلاین

به "احتیاط در مصرف ضدعفونی کننده ها برای مبتلایان به آسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتیاط در مصرف ضدعفونی کننده ها برای مبتلایان به آسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید